600 325 333
55 km/6 godz
Trzepowo
► Wierzbica
► Łacha
► Stawinoga
► Pułtusk
► Golądkowo
► Pokrzywnica
► Trzepowo
TRASA 4 - DŁUGA (55 km/6 godzin) ŻABI RAJ → PUŁTUSK → ŻABI RAJ
Trasa polecana dla zaawansowanych rowerzystów. Trzepowo → Wierzbica → Łacha → Stawinoga → Pułtusk → Golądkowo → Pokrzywnica → Trzepowo
Z bramy gospodarstwa skręcamy w prawo na zachód, po dojechaniu do centrum Trzepowa skręcamy w lewo na południe. Docierając do początku obwodnicy Serocka przejeżdżamy na jej lewą stronę (wschodnią) i jadąc chodnikiem prowadzącym po skarpie nad drogą docieramy do Wierzbicy, w której na rondzie tuż obok restauracji Złoty Lin skręcamy w lewo (na wschód) w kierunku Wyszkowa. Podążając przez most na rzece Narew mijamy znakomity punkt widokowy, z którego z jednej strony rozpościera się widok na Dolinę dolnej Narwi oraz Rezerwat Przyrody Kępa Dzierżeńska, a z drugiej na panoramę Jeziora Zegrzyńskiego i Serocka.
Podążając dalej ok. 300 m po zjechaniu z mostu skręcamy w lewo (na północ) w miejscowości Łacha. Podążamy drogą asfaltową trzymając się jak najbliżej brzegu rzeki docieramy do wału przeciwpowodziowego. W tym miejscu możemy wybrać w jaki sposób będziemy przemieszczać się dalej – koroną wału lub szutrową drogą prowadzącą u stóp wału. Ten odcinek trasy jest najbardziej dziki i malowniczy. Możemy zaobserwować różnorodność otaczającej nas przyrody. Z jednej strony rzeka, dzięki której pojawiają się bobry, czaple, żurawie (no i oczywiście wędkarze) z drugiej strony mijamy łąki, pola i lasy na których zaobserwujemy bociany, jastrzębie, czasem orły, łosie, jelenie i sarny. Znajdziecie również wiele miejsc na piknik z możliwością ochłodzenia nóg w wodach rzeki. Teren ten obejmuje obszar Natura 2000 obejmujący dwa obwody specjalnej ochrony ptaków – Dolina Dolnej Narwi oraz Puszcza Biała na których ornitolodzy zaobserwowali prawie 40 gatunków ptaków szczególnie chronionych. Jadąc możemy również podziwiać liczne rozlewiska poza wałem przeciwpowodziowym, które często są pozostałościami po starorzeczu Narwi oraz będące korytem rzeki z czasów przed budowy Jeziora Zegrzyńskiego.
W ten sposób docieramy do przedmieść Pułtuska położonych na wschodnim brzegu rzeki. Aby dostać się do centrum polecamy przejechać przez dzielnicę Popławy wzdłuż rzeki, a następnie przekroczyć ją pieszo-rowerową kładką, której zachodni brzeg doprowadzi nas do samego rynku w centrum miasta (położonego na wyspie!). Tutaj polecamy zrobić sobie dłuższy odpoczynek połączony ze zwiedzaniem. Można pospacerować wśród straganów na rynku, który jest najdłuższym rynkiem w europie, można odpocząć przy fontannie oraz w parku przyległym do Domu Polonii, będący najprawdziwszym Zamkiem Biskupów Płockich z bardzo ciekawą historią sięgającego XV wieku, a nawet wcześniej gdyż zamek został wzniesiony na terenach XII wiecznego grodu. Można odwiedzić Bazylikę słynną min. z odkrytych w niej 1994 roku renesansowych polichromii zwanych sklepieniem pułtuskim oraz Muzeum Regionalne, w którym obejrzymy pozostałości meteorytu, który spadł nieopodal miasta zimą 1868 roku. Jako, że droga powrotna do Żabiego Raju jeszcze długa warto odwiedzić jedną z licznych restauracji. Na pewno warto zajrzeć do zamkowych plenerowych ogródków bądź położonej przy samym rynku utrzymanej w klimacie PRL restauracji Kogel Mogel.
W drogę powrotną ruszamy wyjeżdżając z rynku jego północnym bokiem przy bazylice podążając ul. Benedyktyńską, 3-go maja, Al. Wojska Polskiego, Aleją Tysiąclecia docierając do ul. Nasielskiej, którą podążamy dalej na południe. Malownicza droga powrotna prowadzi wśród łąk, pól, lasów i mazowieckich wsi. Dojeżdżając do Golądkowa musimy skręcić w drogę lewo i od razu w prawo tuż za torami kolejki wąskotorowej w kierunku do Pokrzywnicy. Ostatni etap to odcinek Pokrzywnica – Trzepowo o długości 7 km.